اجزا و مشحصات پنجره های تمام چوب IV78

1- چوب : چوبهای مورد استفاده در این پنجره ها باید شرایط زیر را داشته باشند.

الف – میزان رطوبت : چوبهای مورد استفاده به دلیل کنترل تنش و بنا بر شرایط اقلیمی مورد استفاده باید فرآوری های مورد نظر روی آن انجام گیرد. یکی از مهمترین خصوصیت کنترل رطوبت چوب می باشد یعنی بنا بر شرایط اقلیمی ایران رطوبت آن بین 8 تا 18 درصد باید باشد.

ب – کیفیت چوب : چوب مورد استفاده از مرغوبترین چوبهای دنیا که برای پروفیل پنجره فراوری شده ،انتخاب می شود.

ج – مهندسی چوب : برای آماده شدن چوب جهت ساخته شدن پروفیل پنجره ، چوب ها طبق آخرین استانداردهای جهانی فرآوری می شود. به این ترتیب که پس از پروسه آبگیری و تنظیم رطوبت چوب ، بنا بر شرایط اقلیمی ، چوب را گلولم می کنند.(گلو + لمینیشن) یعنی چوب را پس از حذف گره های مخرب ، ترکها و کلا حذف تمام عوارض تخریب کننده چوب بوسیله چسبهای مخصوص به هم چسبانده و اصطلاحا لمینت می کنند . این کار باعث می شود گره های چوب از پروفیل پنجره حذف گردد و چوب یکدست و بسیار زیبا نتیجه این کار می باشد. خصوصیت بعدی گلولم کردن اینست که گلولم باعث افزایش 1.5 تا 2 برابر مقاوت چوب نسبت به شرایط جوی و استحکام بالا می گردد . این عمل سبب می شود هیچوقت در هیچ شرایط آب و هوایی ترک نخورده و اصطلاحا دفرمه نشود و عمر مفید پنجره تا هفتاد و پنج سال افزایش یابد.

4- رنگ : از آنجائیکه چوب ماده¬ای هیگروسکوپیک بوده و همواره در ارتباط با محیط مصرف در حال گرفتن و از دست دادن رطوبت می باشد باید از رنگهایی استفاده شود که دارای خصوصیات زیر باشد.

الف – محافظت از چوب در مقابل حشرات ، انگلها و میکروارگانیسمهای مخرب چوب

ب – محافظت از اشعه خورشید ، می دانیم که یکی از بزرگترین عوامل تخریب چوب اشعه UV خورشید می باشد که رنگ مورد استفاده باید این محافظت مهم را انجام دهد.

ج – رنگ باید قابلیت تنفس چوب را حفظ نماید و سطح میکروسکوپی متخلخل داشته باشد که متابولیسم چوب براحتی انجام شود.

د – رنگ مورد استفاده کاملا طبیعی بوده و پایه گیاهی داشته و دوست محیط زیست بوده و حداکثر دوام را داشته باشد و در مقابل آب نیز کاملا مقاوم باشد.

5- یراق : یراق مورد استفاده در پنجره های چوبی کارگو از مرغوبترین یراق دنیا استفاده می شود که بهترین ، با کیفیت ترین و کاربردی ترین خصوصیات را برای پنجره ها تدارک می بیند . یراق یکی از کلیدی ترین اجزا پنجره می باشد که باید پنجره را به بهترین شکل عایق نموده و بالاترین دوام را داشته باشد و راحت ترین کاربرد از نظر مصرف را دارا باشد.